Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Chrapanie, bezdech senny i otyłość: znaleziono wspólny lek

Właśnie zakończono trzecią fazę badań klinicznych nad medykamentem, który może złagodzić dolegliwości związane z nocnym niedotlenieniem. Wygląda jednak na to, że będzie on przeznaczony dla wszystkich osób z takim problemem.

Chrapanie to powszechny objaw obturacyjnego bezdechu sennego (Obstructive Sleep Apnea, OSA) – schorzenia przebiegającego z powtarzającymi się epizodami zamknięcia górnych dróg oddechowych lub ich zwężenia. Jest ono spowodowane nadmierną relaksacją mięśni tylnej ściany gardła, a do czynników zwiększających ryzyko zapadnięcia na tę chorobę należą m.in. nadwaga i cukrzyca. Nieleczony bezdech senny prowadzi nie tylko do poczucia zmęczenia i spadku nastroju w ciągu dnia – może również skutkować problemami sercowo-naczyniowymi. Powodowane nim nagłe spadki stężenia tlenu we krwi podnoszą ciśnienie i obciążają układ krążeniowy. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób, u których już występuje nadciśnienie.

Zagrożenia zdrowotne związane z OSA skłoniły uczonych z University of California San Diego School of Medicine do znalezienia leku, który by mu zapobiegał. Wzięli pod lupę tirzepatyd – preparat, który już wcześniej miał zastosowanie kliniczne, ale w leczeniu cukrzycy typu 2, w tym zwłaszcza tej przebiegającej z otyłością (lek stosowany również w Polsce). Okazało się, że terapia nim istotnie poprawia jakość snu, a także zmniejsza tzw. AHI, czyli wskaźnik bezdechu i spłycenia oddechu (Apnea-Hypopnea Index). Redukuje również obciążenie hipoksyjne, czyli sprawia, że organizm jest w czasie snu mniej niedotleniony. W dodatku poprawia inne parametry, takie jak markery stanu zapalnego czy ciśnienie krwi.

Te wyniki uzyskano w trzeciej fazie badań klinicznych, w których wzięło udział 469 pacjentów z bezdechem i otyłością jednocześnie. Dane są bardzo obiecujące, ale trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wyniki te nie podważają zasadności stosowania dotychczasowych metod leczenia OSA (np. terapii chirurgicznej lub tej wykorzystującej dodatnie ciśnienie powietrza w drogach oddechowych), testują jedynie alternatywę. Po drugie, należy się spodziewać, że tirzepatyd będzie skuteczny tylko u pacjentów, u których bezdech jest związany z otyłością. Lek ten wpływa na gospodarkę glukozową i na tej drodze pozwala zredukować nadmierną masę ciała, a w konsekwencji bezdech. Dlatego na razie wygląda na to, że osoby, u których OSA ma inne (niezwiązane z BMI) podłoże, nie kwalifikują się do tej terapii.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną