Shutterstock
Zdrowie

Nowotwory: żywy lek z układu odpornościowego

Zatwierdzono pierwszy na świecie medykament działający wspólnie z limfocytami. Kolejne są już w drodze.

To jedne z najpospolitszych krwinek białych. Powstają w szpiku kostnym. Mogą tam dojrzewać i wtedy noszą nazwę limfocytów B. Pierwszy raz wykryto je u ptaków, gdzie dojrzewają w uchyłku steku zwanym torebką Fabrycjusza, po łacinie bursa Fabricii – stąd nazwa. Jeśli zaś migrują do grasicy i tam przyjmują ostateczną postać, noszą nazwę limfocytów T (grasica to po angielsku thymus, po łacinie glandula thymus). Znajdują się we krwi, limfie i ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu i rdzeniu kręgowym). Rozpoznają wirusy, bakterie, nowotwory i inne czynniki chorobotwórcze. Bez nich nie moglibyśmy żyć. czasami jednak się mylą. Przepuszczą wroga lub zaczynają atakować tkanki własne pacjenta.

Zamiast jednak je zwalczać, moglibyśmy wykorzystywać. Na przykład przeciw nowotworom – pisze w najnowszym numerze „Science” Steven A Rosenberg. Nazywa je „żywymi lekami”.

Powodem jego rozważań jest decyzja Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA), by w tym roku zatwierdzić pierwszy na świecie oparty na nich lek. Konkretnie zaś lificeucel, działający przeciw czerniakowi, który powstaje na skórze i stamtąd się rozprzestrzenia. Z tego nowotworu pobiera się limfocyty, które następnie namnaża się w laboratorium i wstrzykuje się je temu samemu choremu. I one – w połączeniu z immunoterapią – atakują guza i go niszczą. (Na podobnych zasadach działają leki zwalczające inne nowotwory, które są jeszcze w badaniach). U 46 na 48 pacjentów wystarcza pojedynczy wlew. U 56 proc. pacjentów zaobserwowano pozytywne rezultaty, a u 25 proc. całkowite zniknięcie guza.

Problemem jest wysoki koszt lificeucelu (515 tys. dol.) i złożoność procesu jego produkcji. Miejmy nadzieję, że w kolejnych lekach będzie to tańsze i prostsze. Dzięki temu w dużej mierze pozbędziemy się nowotworów jelita grubego, piersi, jajników, głowy i szyi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną