Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Od kiedy dieta śródziemnomorska ma sens

U dorosłych ten system odżywiania może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niektórych schorzeń nowotworowych czy cukrzycy. A u dzieci i młodzieży?

Dieta śródziemnomorska – bogata w tłuszcze nienasycone, a do tego zawiera duże ilości roślin (warzywa, owoce, strączki) umiarkowane ilości ryb oraz produktów mlecznych i tylko niewielkie porcje mięsa – uznawana jest za jeden z najzdrowszych systemów żywieniowych. Liczne analizy wykazywały np., że może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niektórych schorzeń nowotworowych czy cukrzycy. I one, i akcje społeczne promujące zdrowy tryb życia, skupiały się jednak przede wszystkim na osobach dorosłych. Zwłaszcza tych już zagrożonych chorobami metabolicznymi czy naczyniowymi.

Autorzy najnowszej pracy, opublikowanej w „JAMA Network Open”, postanowili nieco zmienić to podejście i sprawdzić, czy stosowanie diety śródziemnomorskiej działa profilaktycznie już u dzieci i młodzieży. Gdyby tak było – założyli uczeni – to „pracę” nad obniżaniem ryzyka zawału czy miażdżycy można byłoby rozpoczynać już w bardzo wczesnym wieku.

Uczeni przeprowadzili metaanalizę dziewięciu badań klinicznych, które objęły swoim zasięgiem łącznie 577 osób w wieku do 18 lat. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a średni wiek badanych wynosił 11 lat. U wszystkich osób stosowano interwencję dietetyczną i analizowano wskaźniki zdrowia sercowo-naczyniowego. Stan młodych pacjentów był monitorowany średnio przez 17 tyg. (w poszczególnych badaniach klinicznych od 8 do 40 tyg.).

Okazało się, że już w tak młodym wieku dieta śródziemnomorska pozwala poprawić parametry związane ze zdrowym krążeniem. Osoby, które przestrzegały zasad żywienia w tym systemie, miały niższe skurczowe ciśnienie krwi, stężenie trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL („złego”), a za to wyższy poziom cholesterolu HDL („dobrego”). Taki profil biochemiczny wiąże się z obniżonym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, dlatego należy się spodziewać, że trzymanie się tej diety jest z punktu widzenia profilaktyki krążeniowej zasadne.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną