Na przewlekły ból krzyża częściej cierpią kobiety, a dolegliwości pogłębiają się wraz z wiekiem. Na przewlekły ból krzyża częściej cierpią kobiety, a dolegliwości pogłębiają się wraz z wiekiem. Shutterstock
Zdrowie

Spacer po zdrowie

Chód okazał się świetnym sposobem na uciążliwe bóle pleców.

Te dotykają coraz więcej ludzi na świecie, stając się ważnym problemem medycznym. Najpowszechniejszą formą są tzw. bóle dolnej części kręgosłupa (ang. lower back pain, LBP), inaczej bóle krzyża, których przynajmniej raz w życiu doświadcza nawet 80% ludzi. Najczęściej dolegliwości ustępują samoistnie po 2 tyg., choć w niektórych przypadkach dopiero po upływie 2 mies. Uciążliwy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia, a dodatkowo przeważnie nie da się ustalić jego przyczyny. LBP wykazuje tendencję do nawrotów, dlatego istotne jest opracowanie skutecznych metod prewencyjnych.

Kilkuletnie badanie przeprowadzone przez zespół z Macquarie University w Sydney (Australia) wykazało, że jedną z metod mogą być regularne półgodzinne spacery. Wzięło w nim udział 701 uczestników w wieku od 20 do 82 lat, którzy w ostatnich 6 mies. doświadczyli LBP o nieokreślonej etiologii. Połowa z nich we współpracy ze specjalistami przez pół roku wdrażała program regularnych (pięć dni w tygodniu) spacerów, które miały trwać ok. 30 min. Po upływie 3 mies. na chodzenie poświęcali już 130 min tygodniowo. Pozostali ochotnicy stanowili grupę kontrolną i nie brali udziału w spacerach.

Uczestnicy badania pozostali pod obserwacją przez 3 lata. Okazało się, że spacerowicze doświadczyli pierwszego epizodu bólowego średnio po 208 dniach od chwili rozpoczęcia programu, a osoby z grupy kontrolnej już dwa razy szybciej, po upływie ok. 112 dni. Dodatkowo aż połowa z nich musiała zasięgnąć specjalistycznej pomocy fizjoterapeutycznej. by poradzić sobie z dolegliwościami. W przypadku grupy spacerującej odsetek takich osób wyniósł jedynie 36%. Należy jednak wspomnieć, że w tej grupie częściej dochodziło do łagodnych skutków ubocznych ćwiczeń, m.in. skręceń kostki. Według naukowców taka forma ruchu powinna być zalecana przez lekarzy pacjentom cierpiącym na LBP. Chodzenie odciąża kręgosłup, aktywizuje otaczające go mięśnie i pomaga utrzymać je w dobrej kondycji, a także sprzyja lepszemu odżywieniu krążków międzykręgowych.

Wiedza i Życie 8/2024 (1076) z dnia 01.08.2024; Sygnały; s. 11

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną