Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Mindfulness łagodzi ból lepiej, niż placebo

Jak można oddziaływać na dolegliwości bólowe, nie tylko na drodze farmakoterapii, wykazali uczeni z University of California San Diego.

Naukowcy przeprowadzili eksperymentalne badania z udziałem 115 ochotników. Zostali oni losowo podzieleni na 4 grupy, z których – dla wiarygodniejszego efektu – w zabiegach placebo uczestniczyły aż dwie. Pierwsza z „fałszywych” procedur miała naśladować medytację, ale nie była prowadzona przez wykwalifikowaną osobę, nie obejmowała też typowych dla mindfulness praktyk uważności. Polegała jedynie na głębokim oddychaniu bez wpływania na świadomość czy uwagę osoby medytującej. Druga praktyka typu sham sprowadzała się do zaaplikowania kremu, który miał mieć działanie przeciwbólowe, a w rzeczywistości składał się z samej wazeliny.

Badacze wydzielili również grupę kontrolną, która w czasie eksperymentu słuchała audiobooka. Jedynie grupa badana brała udział w prawdziwych sesjach medytacji uważności.

Wszystkim ochotnikom zaaplikowano w trakcie eksperymentu niegroźny bodziec bólowy: skórę na ich nogach poddano krótkotrwałemu działaniu temperatury 49 st. C. W tym samym czasie mózgi wolontariuszy były skanowane (fMRI) w celu odczytania ich neurologicznej reakcji na nieprzyjemne doznanie. Badani wypełniali również kwestionariusze subiektywnej percepcji bólu.

Okazało się, że medytacja uważności była nie tylko znacznie skuteczniejsza w redukowaniu bólu niż metody kontrolne. Uczeni wykazali również, że mózg aktywuje zupełnie inne szlaki w czasie mindfulness i placebo, a więc oba te oddziaływania mogą redukować subiektywne doznanie bólowe na drodze odmiennych mechanizmów.

Uczeni mają nadzieję, że ich wnioski – gdyby chcieć je przełożyć na praktykę kliniczną – to tylko wstęp do dalszych badań. W opisanym projekcie, choć przeprowadzono go skrupulatnie, uczestniczyło bowiem niewiele osób. Należałoby również ocenić, czy podobną skuteczność w odniesieniu do różnych typów bólu ma medytacja.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną