Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Agresja eskaluje w kilku obszarach mózgu

Co sprawia, że agresja czasami przybiera formę niekontrolowanej przemocy? Odpowiedź przynosi metaanaliza 325 badań neuroobrazowych z udziałem ponad 16 tys. osób.

Chińscy badacze skoncentrowali się na trzech głównych obszarach: przetwarzaniu emocji, mentalizacji oraz kontroli poznawczej. W efekcie wskazali, które struktury mózgowe są zaangażowane w procesy związane z eskalowaną agresją.

Jeśli chodzi o emocje, jednym z najważniejszych regionów jest ciało migdałowate – odpowiada za rozpoznawanie i regulację emocji, takich jak gniew czy strach. Ważna jest także boczna kora oczodołowa pomagająca nie tylko kontrolować emocje, lecz także podejmować świadome decyzje. Gdy te obszary nie funkcjonują prawidłowo, agresywne zachowania mogą wymykać się spod kontroli.

Mentalizacja jest procesem, który pozwala nam rozumieć stany umysłowe innych ludzi, a także nas samych. To zdolność interpretowania emocji, intencji i myśli, kluczowa dla adekwatnych reakcji społecznych. Opiera się na aktywności takich struktur jak grzbietowa przyśrodkowa kora przedczołowa czy środkowy zakręt skroniowy. Dysfunkcje tych obszarów utrudniają właściwe zrozumienie emocji innych, co może prowadzić do wybuchów agresji.

Kontrola poznawcza to zaś zdolność do hamowania impulsów i podejmowania przemyślanych decyzji, za którą odpowiadają przednia kora obręczy i przednia wyspa. Osłabiona sprawia, że umysł ma trudności z odpowiednim regulowaniem emocji, co sprzyja impulsywnym reakcjom.

Zidentyfikowanie tych regionów pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy agresji. Wyniki badań dają również nadzieję na opracowanie skuteczniejszych strategii terapeutycznych, które będą w stanie lepiej odpowiadać na potrzeby osób z nasilonymi skłonnościami do niej.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną