Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Jak rak prostaty reaguje na zdrową dietę

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory – to nic nowego. Czy jednak odpowiednie żywienie może również zapobiegać progresowi choroby, która już została zdiagnozowana?

Jeśli szyba się już rozbiła, to nie da się jej naprawić, odkładając kamień z powrotem na ziemię. Podobnie jest z nowotworem – jeśli już się rozwinął, to wymaga leczenia, a nie profilaktyki. A jednak wygląda na to, że prewencja ma spore pole do działania nawet wtedy, gdy pacjent już usłyszał rozpoznanie: rak.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Johns Hopkins Medicine. Pracowali oni z prawie 900 mężczyznami, u których wykryto raka prostaty, ale niskiego, czyli pierwszego, stopnia (cechy histopatologiczne takiego guza wskazują np. że w tym momencie nie jest on skłonny do dawania przerzutów). U takich chorych nie zawsze i nie od razu wprowadza się leczenie inwazyjne. Czasami onkolog razem z pacjentem decydują się najpierw na tzw. aktywny nadzór i monitorowanie (active surveillance). Okazało się, że zastosowanie u mężczyzn z tą diagnozą samej interwencji dietetycznej zmniejszało ryzyko progresu choroby na wyższy stopień. Jak znacząco?

Pacjenci otrzymali „zwykłe” zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania, stworzone na podstawie „Dietary Guidelines for Americans” (polski odpowiednik to „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie”). Nie było w nich niczego fantazyjnego – jedynie dobrze znane rekomendacje, by jeść dużo warzyw i owoców, wybierać produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze wielonienasycone itp. Autorzy badania oceniali, w jakim stopniu pacjenci tych zaleceń przestrzegali. Posługiwali się w tym celu skalą HEI (Healthy Eating Index). Uzyskanie 100 punktów w tym pomiarze oznacza przestrzeganie absolutnie wszystkich zaleceń dotyczących zdrowego żywienia.

Ustalono, że każde dodatkowe 12,5 punktu w HEI przekładało się na 15-procentową redukcję ryzyka, że rak prostaty rozwinie się do stopnia drugiego i z 30-procentowym zmniejszeniem szansy na progres do stopnia trzeciego.

Zdaniem autorów pracy, te wyniki pokazują nie tylko stopień, w jakim zdrowa dieta działa ochronnie na organizm. Dowodzą też, że pomiędzy żywieniem a zdrowiem wciąż jeszcze istnieje wiele potencjalnych związków, które wymagają lepszego zbadania.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną