„Nie musisz już jeść” – przekonują nowoodkryte neurony
Regulacja poczucia głodu i sytości działa jak ruchliwa, wielopasmowa autostrada – pełna rozwidleń, zjazdów i drogowskazów, za którymi podążają różne rodzaje pojazdów – związków chemicznych. Niektóre z nich komunikują organizmowi, że powinien szybko coś zjeść, inne sygnalizują, że apetyt został już zaspokojony i wyłączają łaknienie. Leptyna – hormon peptydowy produkowany m.in. w tkance tłuszczowej i układzie pokarmowym – należy do tego drugiego rodzaju. Gdy zacznie działać, głód zostaje zahamowany.
Chociaż od lat wiadomo, że leptyna jest kluczowym hormonem kontrolującym równowagę energetyczną, szczegóły tego mechanizmu były niejasne. Zwłaszcza to, w jaki dokładnie sposób substancja ta wpływa na podwzgórze – obszar mózgu odpowiedzialny m.in. za regulację apetytu. Dotychczasowe badania na ten temat koncentrowały się na tzw. neuronach POMC i AgRP. Choć przyniosły ważne odkrycia, nie wyjaśniły wszystkich kwestii. Na przykład tego, dlaczego leptyna jest aż tak w hamowaniu łaknienia sprawna.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Leptin-activated hypothalamic BNC2 neurons acutely suppress food intake
Najnowsze analizy, opublikowane na łamach „Nature”, dostarczają tej wiedzy. Ich autorzy odkryli nową populację neuronów. Są one zlokalizowane w jądrze łukowatym podwzgórza i mają jeden cel: reagować na leptynę. Kiedy zostaną pobudzone wzrostem stężenia tej substancji, błyskawicznie przekazują komendę: zatrzymać łaknienie.
Autorzy pracy uważają, że ich odkrycie może się przyczynić do opracowania strategii terapii zaburzeń odżywiania, chorób metabolicznych czy otyłości. Łatwo sobie wyobrazić, że oddziałując na neurony „leptynowe”, można by wywołać natychmiastowy wpływ na łaknienie danej osoby. Czy te dane faktycznie przełożą się na praktykę kliniczną? Na odpowiedź trzeba będzie poczekać zapewne przynajmniej kilka lat.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.