Serce może się regenerować, gdy się je nieco odciąży
Tkanki serca mają dość niewielki potencjał regeneracyjny – w porównaniu np. ze skórą ich funkcje naprawcze są minimalne. Zdolność tego organu do reperowania zniszczeń jest jeszcze niższa u osób, które cierpią na jego niewydolność – wykazali uczeni z Karolinska Institutet. Po kilku epizodach niewydolnościowych przestają powstawać nowe kardiomiocyty (czyli komórki budujące mięsień sercowy) i nie ma materiału, który „załatałby” uszkodzenia. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek – odkryty właśnie przez autorów pracy, która ukazała się na łamach „Circulation”.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: A Latent Cardiomyocyte Regeneration Potential in Human Heart Disease
Okazuje się, że jeśli pacjent z niewydolnością zostanie wyposażony w urządzenie wspomagające pracę lewej komory (tzw. LVAD), to funkcje regeneracyjne jego serca nie tylko wzrosną, ale też prześcigną zdolności naprawcze notowane u zdrowych osób. Takie wnioski (wynikające z badań, którymi objęto 52 pacjentów z niewydolnością, z czego 28 wyposażonych w LVAD) zaskoczyły nawet samych autorów analizy. Jeden z nich, dr Olaf Bergmann z Department of Cell and Molecular Biology w Karolinska Institutet, komentuje: „nasze wyniki sugerują, że może istnieć jakiś mechanizm uruchamiający funkcje naprawcze serca, o którym do tej pory nie wiedzieliśmy”.
Z czego może wynikać zbawienny wpływ LVAD? System ten wspomaga serce w pompowaniu krwi na duży obieg. Czy dzięki temu, że odciąża mięsień sercowy, stwarza warunki sprzyjające regeneracji tkanek? Autorzy badań nie mają jeszcze pewności i nie stawiają tak śmiałych hipotez. Wskazują jedynie, że uzyskane przez nich dane nastrajają bardzo optymistycznie i pokazują podwójny potencjał terapeutyczny stosowania technologii wspomagających pracę serca.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.