Shutterstock
Zdrowie

Post przerywany: może być korzystny, ale nie dla włosów

Paul Asciero i jego diety: dużo pochwał, mało dowodów
Człowiek

Paul Asciero i jego diety: dużo pochwał, mało dowodów

Publikacja na temat postu przerywanego oraz diety białkowej bazuje na badaniu małej grupy i fragmentarycznej wiedzy. W dodatku nie jest wolna od konfliktu interesów.

Kilkudniowy post zdrowotnie korzystny, ale nie dla każdego
Człowiek

Kilkudniowy post zdrowotnie korzystny, ale nie dla każdego

Badacze z kilku europejskich uczelni postanowili sprawdzić, jak wpłynęłoby na organizm człowieka całkowite wstrzymanie się od posiłków przez 7 dni. Uwaga: pod medyczną kontrolą.

Na zdolność do regeneracji i odbudowy tkanek, a także na funkcjonowanie komórek macierzystych zwrócili uwagę w swoich badaniach autorzy pracy, która właśnie ukazała się na łamach „Cell”.

„Przerywany post zyskał popularność na całym świecie, ponieważ jego stosowanie wiąże się z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi” – piszą autorzy pracy, która właśnie ukazała się na łamach „Cell”. I przestrzegają, że choć ten protokół dietetyczny może przyczyniać się do redukcji masy ciała i poprawiać niektóre parametry, to pewne aspekty jego oddziaływania na organizm wciąż wymagają zbadania.

Uczeni zwrócili szczególną uwagę na wpływ postu na zdolność do regeneracji i odbudowy tkanek, a także na funkcjonowanie komórek macierzystych. Dowiedli, że stosowanie przerywanego postu hamuje wzrost włosów i pogarsza zdolności regeneracyjne mieszków włosowych. Wynika to z tego, że mieszkowe komórki macierzyste (czyli te odpowiedzialne nie tylko za wzrost włosa, ale też za jego pigmentację) w czasie postu ulegają apoptozie.

Autorzy pracy wskazali, że poszczenie aktywuje gruczoły nadnerczowe i pobudza je do produkcji kortyzolu oraz adrenaliny. Wzrost poziomu tych związków w ustroju prowadzi do lipolizy (spalania tkanki tłuszczowej), ale też hamuje niektóre procesy regeneracyjne i działa inhibicyjnie na przynajmniej niektóre komórki macierzyste.

Nie oznacza to, że przerywany post jest jednoznacznie niezdrowy. Przeciwnie, niewykluczone, że u wielu osób korzyści związane z jego stosowaniem (np. redukcja niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi, poprawa skuteczności leczenia cukrzycy itp.) przewyższają potencjalne zagrożenia. Rzecz w tym, by mieć świadomość, jakie mogą być całościowe konsekwencje zdrowotne różnych protokołów dietetycznych i by podchodzić do nowych „przełomów” z dystansem, rozsądkiem i ostrożnością. A najlepiej, by w czasie stosowania nowej diety konsultować się ze specjalistą: lekarzem lub dietetykiem klinicznym.

W pulsarze często przestrzegamy przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków z doniesień dotyczących nowych diet. Bo bywa tak, że są korzystne dla jednego układu ciała, ale dla drugiego już nie. Tak jak w przypadku, który wychwycili autorzy pracy z „Cell”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną