Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

Odchudzanie: mocne dowody na rzecz wysiłku

W walce z otyłością najistotniejsza jest dieta, czy aktywność fizyczna? Metaanaliza opierająca się na 116 randomizowanych badaniach klinicznych to ważny głos w dyskusji na ten temat.

W świecie fizjologii klinicznej od lat trwa walka dwóch obozów: dietetycznego oraz wysiłkowego. Dotyczy odpowiedzi na pytanie: co ma większe znaczenie w redukowaniu masy ciała u osób z otyłością. Z jednej strony, wiadomo, że zarówno podaż energii (jedzenie), jak i jej zużywanie (aktywność fizyczna), mają wpływ na całościowy bilans. Z drugiej, im dokładniej analizuje się sprawę, tym trudniej ustalić, czy faktycznie tak jest, a jeśli tak, to w jakim stopniu oba te czynniki wpływają na ostateczny efekt.

W ostatnich latach nie brakowało np. badań, z których wynikało, że zwiększenie aktywności fizycznej może dawać efekty odchudzające jedynie krótkotrwałe (nie ulega natomiast wątpliwości, że ogólnie poprawia stan zdrowia). W analizach tych wykazywano, że po pewnym czasie organizm dostosowuje swój metabolizm do nowego zapotrzebowania energetycznego i powraca do wyjściowej masy ciała, zwiększa też łaknienie, przez co trudno jest utrzymać spadek wagi.

W związku z tym część badaczy wskazywała, że choć aktywność fizyczna wiąże się z różnymi korzyściami zdrowotnymi, to może nie być skuteczną terapią otyłości. I utrzymywało, że znacznie większe znaczenie mogą mieć tu interwencje dietetyczne.

Niedawno ukazała się jednak nowa praca, która zasila obóz wysiłkowy. Nie jest to pojedyncze doniesienie, lecz obszerna metaanaliza, opublikowana na lamach „JAMA Network Open”, opierająca się na 116 randomizowanych badaniach klinicznych. To oznacza, że w tzw. hierarchii wiedzy medycznej znajduje się ona na samym szczycie, a jej wyniki należy uznać za bardzo wiarygodne.

Autorzy tej analizy wykazali, że aktywność fizyczna ma istotny wpływ na trwałą redukcję masy ciała u osób z otyłością, a także, że efekt ten jest dawkozależny. Najważniejsze konkluzje z pracy brzmią: każda ilość aerobowego wysiłku (czyli np. szybkie spacery, bieganie itp.) ma korzystny wpływ na parametry metaboliczne, ale szczególnie zadowalające efekty zaczynają się od momentu, w którym ćwiczenia zajmują przynajmniej 150 min tygodniowo. U osób z otyłością, które osiągnęły taki lub wyższy poziom aktywności, notowano nie tylko poprawę wskaźników metrycznych (czyli np. obwód talii), ale też fizjologicznych (profil tłuszczowy itp.).


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną