PTSD: ważna jest zdolność do kontrolowania niechcianych wspomnień
Badania prowadzono w trzech fazach: pierwsza 8–18 miesięcy po zdarzeniach, druga po ok. trzech latach, a ostatnia po pięciu latach. Spośród stu osób, które zakwalifikowano do dalszych etapów, 34 cierpiały na chroniczny zespół stresu pourazowego (PTSD), 19 wyzdrowiało z tego zaburzenia, a u 43 nie rozwinęły się jego.
Głównym celem naukowców było zrozumienie neurobiologicznych mechanizmów stojących za różnicami w reakcji na traumę. Dotychczas skupiano się bowiem głównie na podatności na zespół stresu pourazowego, podczas gdy mechanizmy odporności (ang. resilience) pozostawały w dużej mierze niezbadane.
Uczeni wykorzystali w tym celu specjalne zadanie pamięciowe. Badani najpierw uczyli się skojarzeń między neutralnymi słowami i obrazkami. Później – podczas skanowania mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) – proszeni byli o powstrzymanie się od przypominania sobie niektórych obrazków, gdy widzieli powiązane z nimi słowa – za każdym razem mieli też zgłaszać, czy mimo starań pojawiały się one w ich świadomości.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Plasticity of Human resilience mechanisms
Okazało się (również dzięki zastosowaniu modelowania komputerowego do odtworzenia procesów zachodzących w mózgu), że u osób, które wyzdrowiały z PTSD, kora przedczołowa zaczęła lepiej regulować aktywność hipokampa – struktury kluczowej dla procesów pamięciowych, m.in. integracji wspomnień z ich kontekstem czasowym i przestrzennym. I to właśnie – jak przypuszczają francuscy naukowcy – może być kluczowe dla procesu zdrowienia.
Badacze stwierdzili również, że chroniczny stres związany z PTSD prawdopodobnie prowadzi do zmian w hipokampie. U osób, które nie wyzdrowiały, zaobserwowano bowiem zmniejszenie objętości pewnych części tej struktury (tzw. zakrętu zębatego i przyległych obszarów). Nadal wymaga jednak odpowiedzi wymaga pytanie, czy na pewno atrofia hipokampa jest wynikiem chronicznego stresu, czy też stanowi czynnik predysponujący do PTSD.
Te odkrycia mogą pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod terapeutycznych dla osób cierpiących na PTSD. Powinny one skupiać się na wzmacnianiu naturalnych mechanizmów kontroli wspomnień, co może ułatwić pacjentom radzenie sobie z natrętnymi myślami i emocjami.
Poza tym te badania kolejny raz potwierdziły plastyczność ludzkiego mózgu. To ważna wiedza, która może okazać się przydatna w rozumieniu i leczeniu nie tylko PTSD, ale również innych zaburzeń psychicznych związanych z traumą.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.