Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Pies i kot w twoim łóżku

Capnocytophaga canimorsus, Gram--ujemna bakteria, występuje w pyskach większości psów i kotów. Wywołana przez nią infekcja u człowieka może skończyć się sepsą.SPL/Indigo Capnocytophaga canimorsus, Gram--ujemna bakteria, występuje w pyskach większości psów i kotów. Wywołana przez nią infekcja u człowieka może skończyć się sepsą.
Całujemy je, dzielimy się z nimi jedzeniem, a niekiedy nawet przyborami kuchennymi, pozwalamy lizać się po twarzy, dajemy prawo do wylegiwania się w łóżku. Zapominamy, że psy i koty mogą przenosić bardzo niebezpieczne choroby.

Do szpitalnego oddziału ratunkowego na Dolnym Śląsku zgłosił się 71-letni mężczyzna, którego własny pies ugryzł w rękę. Ranę opatrzono, zaordynowano leki przeciwbólowe. Nie groziła mu wścieklizna, gdyż pupil był zaszczepiony przeciwko tej chorobie. Niestety, po pięciu dniach mężczyzna wrócił do lecznicy i tym razem trafił na oddział intensywnej terapii. Bardzo źle się czuł, miał gorączkę i anurię (czyli nie oddawał moczu, co jest groźnym sygnałem, wymagającym szybkiej interwencji medycznej). Ponadto stwierdzono przyspieszony rytm serca, a wyniki badań krwi wskazywały na jakąś infekcję.

Wiedza i Życie 2/2025 (1082) z dnia 01.02.2025; Zdrowie; s. 34
Reklama