Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Zdrowie

Na serwis DNA trzeba czekać. Niekiedy latami

W każdej komórce ludzkiego ciała dochodzi codziennie do nawet miliona uszkodzeń podwójnej helisy – wskazują szacunki. Dotychczas sądzono, że mechanizmy naprawy zachodzą bardzo szybko. Jak się okazuje – niesłusznie.

Kwas deoksyrybonukleinowy to najważniejszy nośnik informacji genetycznych, a jego integralność jest konieczna dla zachowania zdrowia. Dlatego, aby codzienne funkcjonowanie było w ogóle możliwe, komórki posiadają wiele mechanizmów kontroli oraz naprawy „awarii” podwójnej helisy. Wiadomo, że co do zasady są one aktywne przez cały czas, ale w jakim tempie działają? Czy są w stanie nadrabiać powstałe nieprawidłowości i przywracać prawidłową strukturę DNA na bieżąco?

Dotychczas sądzono, że mechanizmy naprawy zachodzą bardzo szybko. W skali godzin lub dni. Na przykład praca z 2019 r. opublikowana na łamach „Journal of Biological Chemistry” wykazała, że wywołane eksperymentalnie uszkodzenia w DNA komórek nerki mogą zostać niemal całkowicie naprawione w ciągu dwóch cykli dobowych (przede wszystkim w trakcie nocnego odpoczynku). Najnowsze wyniki, opublikowane na łamach „Nature” dostarczają jednak innych danych – wskazują, że komórki mogą czekać na „serwis” nawet kilka lat. Jest to o tyle interesujące – zwracają uwagę autorzy tych badań – że w czasie tego oczekiwania komórki mogą przechodzić podziały. To by oznaczało, że jednostki potomne mogą otrzymywać w spadku nienaprawione uszkodzenia.

Te wyniki są z jednej strony zaskakujące, bo – jak wskazują sami autorzy pracy z „Nature” – przestawiają skalę czasową, którą do tej pory stosowano do procesów naprawczych DNA. Z drugiej jednak strony, szokujące się nie wydają. Wszak od dawna wiadomo, że liczba błędów, mutacji i biochemicznych uszkodzeń rośnie wraz z wiekiem organizmu, ponieważ te niezałatwione sprawy po prostu się nawarstwiają. To samo w sobie pokazuje, że nie wszystkie naprawy udaje się załatwić „od ręki”. Wygląda jednak na to, że nawet jeśli usterka czekała na swoją kolej przez długi czas, wciąż jeszcze, nawet po kilku latach ma szansę doczekać się skutecznego serwisu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną