Połóg to zaledwie początek regeneracji organizmu kobiety
To był projekt o skali bezprecedensowej. Włączono do niego ponad 300 tys. kobiet, u których wykonano ponad 44 mln oznaczeń wskaźników fizjologicznych (np. enzymy wątrobowe, markery immunologiczne, czynniki krzepnięcia itp.). Stan zdrowia uczestniczek badania był monitorowany w cotygodniowych interwałach: na 5 miesięcy przed poczęciem, przez całą ciążę i ponad rok po porodzie.
Uczeni wykazali, że niemal połowa badanych parametrów do stanu sprzed ciąży wraca po 3 do 12 miesiącach (tak duże różnice mogą wynikać z indywidualnych predyspozycji. To oznacza, że trwający ok. 6 tyg. okres połogu, typowo kojarzony z regeneracją po porodzie, to dopiero początek przywracania sprawności kobiecym narządom. Na przykład, parametry związane ze zdrowiem układu kostnego i wątroby potrzebują ponad 55 tyg. To dlatego, że w czasie ciąży organizm kobiety przekazuje duże ilości wapnia z własnego układu kostnego do szkieletu płodu, a także przeprowadza przemianę materii (w tym metabolizm szkodliwych związków) zarówno za siebie, jak i za embrion.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Pregnancy and postpartum dynamics revealed by millions of lab tests
A jakie systemy mogą nigdy nie wrócić do dawnej sprawności po porodzie? Na przykład, układ endokrynologiczny lub odpornościowy. Oba ulegają w ciąży fizjologicznemu, czyli prawidłowemu rozregulowaniu. Bywa, że po porodzie ten stan się nie zmienia. To m.in. dlatego kobiety, które rodziły, są narażone na choroby autoimmunologiczne oraz endokrynologiczne.
Jednocześnie ciąża uruchamia kilka mechanizmów ochronnych, które mogą poprawiać stan zdrowia kobiety. Na przykład, w przeszłości wykazywano, że komórki macierzyste płodu mogą migrować do krążenia matki i tam naprawiać niektóre systemy jej ciała lub przebywać w nich w stanie uśpienia w charakterze „części zapasowych długo po porodzie. Wiadomo również, że przebycie ciąży oraz karmienie piersią może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, np. piersi, jajnika czy endometrium macicy.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.