Spadek motywacji u pacjentów onkologicznych to kwestia biologii
Dlaczego na pewnym etapie leczenia onkologicznego pacjenci doświadczają apatii i brakuje im motywacji? Okazuje się, że nie jest to wyłącznie psychologiczna reakcja na trudną sytuację zdrowotną. Uczeni z Washington University School of Medicine i nowojorskiej instytucji badawczej Cold Spring Harbor Laboratory wykazali na łamach „Science”, że spadek tzw. napędu, do którego dochodzi w przebiegu choroby nowotworowej, jest również objawem biologicznym.
Badacze udowodnili, że długotrwałe schorzenie doprowadza organizm do kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu. Sam stan jest tak naukowcom, jak i lekarzom znany aż za dobrze. Dotychczas nie wiadomo było jednak, jak dokładnie wpływa on na mózg. Okazuje się, że u pacjentów onkologicznych dochodzi do chronicznego wzrostu stężenia interleukiny 6 (Il-6), czyli cytokiny prozapalnej. To właśnie ona okazuje się aktywować w mózgu szlak nerwowy odpowiedzialny za tłumienie motywacji. Robi to, oddziałując na mechanizmy wydzielania dopaminy.
„To wyjaśnia, dlaczego tak wielu pacjentów uskarża się na swoje samopoczucie, mówiąc, że sami nie wiedzą, co się z nimi dzieje – komentują autorzy publikacji. – Rodzina przygotowuje dla nich ulubione danie, a oni w ogóle nie mają ochoty go jeść. Zwykle ekscytująca i wyczekiwana wizyta wnucząt nie cieszy tak, jak powinna. Tak jakby nie byli w stanie angażować się w życie w takim stopniu, jak kiedyś”.
Odkrycie, choć brzmi pesymistycznie, może przyczynić się do znacznej poprawy samopoczucia pacjentów. Autorzy badań przetestowali – na razie na gryzoniach laboratoryjnych – co by się stało, gdyby w objętym kacheksją organizmie udało się „zbić” poziom interleukiny 6. Okazało się, że myszy, którym podawano przeciwciała wychwytujące tę cytokinę, odzyskiwały dawną sprawność dopaminergicznych szlaków nerwowych, a poziom ich motywacji (np. do wykonywania wymagającego wysiłku zadania, za które otrzymywały pokarm) wzrastał. Czy podobne rozwiązanie można by zastosować u osób dotkniętych chorobą nowotworową? Za wcześnie na takie odpowiedzi, ale to bardzo obiecujący kierunek badań.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.