Komórki macierzyste: alternatywa w leczeniu choroby Parkinsona
|
W przyrodzie kolor wściekle żółty bywa stosowany ku przestrodze (patrz: liściołaz żółty) czy jako kamuflaż (patrz: modliszka storczykowa). W pulsarze natomiast – to sygnał końca embarga, które prestiżowe czasopisma naukowe nakładają na publikowane przez badaczy artykuły. Tekst z żółtym oznaczeniem dotyczy więc doniesienia, które zostało upublicznione dosłownie przed chwilą. |
„Nature” publikuje właśnie dwie prace ważne dla osób dotkniętych parkinsonizmem i ich bliskich. Ta choroba polega na tym, że zanika istota czarna w mózgu, co powoduje, że komórki nerwowe wydzielają mniej dopaminy. A ten związek chemiczny odpowiada m.in. za ruchy mięśni, zatem gdy jest go za mało, ludzie doświadczają sztywności i drżenia.
Medycyna zmaga się z tą chorobą od lat. Obecnie w leczeniu jej objawów stosuje się środek o nazwie L-Dopa, z której organizm wytwarza dopaminę. Niestety nie zatrzymuje ona choroby, poza tym ma skutki uboczne. Dlatego poszukuje się innych metod.
Zespół Nobukatsu Sawamoto z Kyoto University Graduate School of Medicine zastosował indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (tzw. iPS lub iPSC), które tworzy się z komórek dorosłego człowieka. Podano je sześciu pacjentom (zakwalifikowało się siedmiu, ale jeden musiał się wycofać z powodu koronawirusa) w wieku 50–69 lat. Nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych, a jedynie słabe i średnie – najczęściej występował świąd (w 57,1 proc. przypadków). Nie zanotowano także przerostu zaszczepionych komórek. Poprawę zauważono zaś u pięciu osób.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Phase I/II trial of iPS-cell-derived dopaminergic cells for Parkinson’s disease
Nowojorski zespół Viviane Tabar podał natomiast zarodkowe komórki macierzyste – 5 osobom małą dawkę i 7 osobom dużą. Badania po 18 miesiącach wykazały, że we wszystkich wypadkach przeszczep przetrwał. A stan pacjentów się polepszył lub ustabilizował.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Phase I trial of hES-cell-derived dopaminergic neurons for Parkinson’s disease
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.