Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Zdrowie

„Interwencyjne” leczenie nadciśnienia zmniejsza ryzyko demencji

Aktywność fizyczna? Mózg ją uwielbia
Zdrowie

Aktywność fizyczna? Mózg ją uwielbia

Nowe dane bazujące na precyzyjnych pomiarach potwierdzają, że ruch jest kluczowy dla zdrowia psychicznego.

Konieczne jest wdrożenie łatwych do prowadzenia, ale skutecznych protokołów, które zmniejszą globalne obciążenie demencją – apelują autorzy pracy z „Nature Medicine”. I podają konkrety.

Obniżanie ryzyka chorób otępiennych to żmudna praca u podstaw. Do tej pory opublikowano setki prac naukowych, które wykazały, że aktywność fizyczna, kontakty społeczne, zdrowa dieta, wstrzymywanie się od używek i odpowiednia profilaktyka zdrowotna (np. przyjmowanie szczepień) chronią przed demencją i/lub opóźniają jej wystąpienie. Kłopot w tym, że nie jest łatwo dotrzeć z tym przekazem do dużych grup, a tym bardziej – skutecznie wpłynąć na ich tryb życia na tak wielu poziomach. Dlatego autorzy pracy z „Nature Medicine” postanowili zmienić podejście do profilaktyki chorób otępiennych. Zadali sobie pytanie: może zamiast próbować „naprawić” wszystkie aspekty życia pacjentów, lepiej jest skupić się na jednym, ale za to działać na niego bardzo skutecznie?

Aby przetestować swoje założenie, uczeni wzięli na warsztat nadciśnienie. To dlatego, że związek pomiędzy nim a chorobami otępiennymi jest dobrze udokumentowany, a zarazem łatwo jest go wiarygodnie mierzyć (w przeciwieństwie np. do diety, której monitorowanie opiera się zwykle na deklaracjach uczestników badania). Badacze postanowili sprawdzić, czy intensywna terapia nadciśnienia wpłynie na ryzyko demencji. Okazało się, że tak.

Kontrolna grupa pacjentów – 16,6 tys. – którzy wzięli udział w projekcie, otrzymywała typowe leczenie przeciwnadciśnieniowe (farmakoterapia, okresowe wizyty u lekarza). Natomiast grupa interwencyjna – 17,4 tys. – korzystała dodatkowo z zaawansowanego poradnictwa zdrowotnego: specjalnie przydzielona grupa coachów medycznych pomagała jej członkom dobierać odpowiednie składniki posiłków (np. o zmniejszonej zawartości soli), monitorowała przestrzeganie terapii (np. regularne przyjmowanie leków), a także edukowała w zakresie stylu życia. Ponadto osoby z tej grupy otrzymywały monitory ciśnienia przeznaczone do stosowania w warunkach domowych. W ich protokołach terapeutycznych postawiono też bardziej „wyśrubowane” cele dotyczące wartości ciśnienia, dlatego pacjenci ci przyjmowali przeciętnie więcej leków przeciwnadciśnieniowych (średnio 3 różne medykamenty), niż osoby z grupy kontrolnej (średnio 1,2 preparaty).

Efekt był taki, że u osób z grupy interwencyjnej zapadalność na demencję w 4-letnim okresie oceny spadła o 15 proc. w porównaniu z grupą kontrolną.

W skrócie

Na świecie żyje obecnie 57 mln osób z demencją, a każdego roku diagnozuje się ok. 10 mln nowych przypadków.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.